Ryczałt dla prawnika

3 czerwca 2022

Zmiany związane ze stawkami ryczałtowymi oraz sposobem rozliczania w wielu zawodach wciąż budzą wiele uwag i kontrowersji. Od 2022 roku zmieniły się nie tylko same wartości ryczałtu, ale także choćby zasady obliczania składek zdrowotnych. Jakie zmiany dotyczą prawników?

Jedną z najważniejszych zmian jest oddzielenie osób, które wykonują pracę w ramach wolnego zawodu, od tych którzy nie posiadają tytułu zawodowego lub z tytułem wykonujące zawód związany z istotą prawniczą. Oznacza to, że adwokaci, radcy prawni oraz notariusze są jako grupa wykonująca działalność w ramach wolnego zawodu. Dla nich stawka ryczałtu to 17% przychodu. W pozostałych przypadkach została ona obniżona do 15%.

Na co zwrócić uwagę?

Rozważając zmianę formy opodatkowania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest kwota przychodów, która uprawnia do skorzystania z tego rozliczenia. Zmiany dotyczą także składki zdrowotnej i jej wysokości. Teraz jest ona obliczana na podstawie przychodów. Jeśli więc osiągamy wysokie przychody i zatrudniamy wiele osób, korzystniejsze może być jednak, pozostanie na poprzedniej formie rozliczenia.

Kiedy się nie opłaca?

W rozliczeniu ryczałtowym nie można pomniejszyć kwoty podatku o poniesione koszty z tytułu prowadzonej działalności. Nie można więc będzie uwzględnić kosztów lokalu, wynajmu, opłat i innych. Jeśli nie do końca wiesz, z jakiej formy skorzystać i jaka będzie dla ciebie najlepsza warto skorzystać z konsultacji, podczas której księgowy przeanalizuje nasz konkretny przypadek. Zmiany są dość znaczące, a dobry wybór pozwoli na finalnie mniejsze wydatki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This