Ryczałt dla lekarzy

3 czerwca 2022

Zmiany dotyczące wysokości ryczałtu od przychodu w 2022 roku wywołały niemałe poruszenie. W przypadku lekarza wybór ryczałtu jest dość korzystnym rozwiązaniem, jednak nie każdy będzie mógł z niego skorzystać.

Kto nie może korzystać z ryczałtu?

Tej formy rozliczania nie mogą wybrać osoby, które świadczą usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. W takim przypadku konieczne będzie doczekanie dwóch lat od czasu takiej pracy i dopiero będzie można skorzystać z ryczałtu. Z tej możliwości są też wykluczone osoby, które w poprzednim roku osiągnęły dochody przekraczające równowartość 2 mln euro. Także te osoby, które korzystały z karty podatkowej, nie będą mogły wybrać ryczałtu.

W poprzednich latach stawka ryczałtu dla personelu medycznego wynosiła 17%, od 2022 roku została ona obniżona do 14% przychodu. Zmiana obejmuje także kwotę składki zdrowotnej, która jest określana na podstawie wysokości przychodów. Podstawą do obliczenia składki jest średnie wynagrodzenie z danego sektora firm za ostatni kwartał poprzedniego roku.

Składka zależna od dochodów

Dla przychodów do 60 tysięcy jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli kwota ok. 305 zł. Przychody powyżej 60 tysięcy do 100 tysięcy, to 100% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 510 zł. Osiągający przychody powyżej 300 tysięcy złotych będą płacić ok. 917 zł. Warto także wiedzieć, że rozliczenie w formie ryczałtu nie obejmuje kwoty wolnej od podatku.

Zmiany związane z wykreśleniem lekarzy z listy wolnych zawodów są związane z obniżeniem dla nich stawki ryczałtu. Jeśli jednak masz wątpliwości, z czego skorzystać, może warto skonsultować się z jakimś fachowcem, który zajmuje się kwestiami z tym związanymi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This