Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych w roku 2022

18 stycznia 2022

Co charakteryzuje jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej, którą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Przede wszystkim prosta i nieskomplikowana formuła, jednak bardzo ryzykowna. Ważna jest tu właściwa stawka % ryczałtu od przychodów, jaką wyznaczamy sobie sami. Jeśli wybierzemy za niską, w czasie kontroli zostanie nam naliczony wyższy podatek. Co oczywiście bardzo zaboli naszą kieszeń :).

Zmiana formy opodatkowania może nastąpić już w pierwszym miesiącu 2022 roku. Mamy czas do 20-go dnia następnego miesiąca, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód w danym roku. Ryczałt może okazać się bardziej opłacalny. To wymaga przeanalizowania swojej sytuacji finansowej. Chcesz dowiedzieć się, jakie zmiany zostały wprowadzone? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Co się zmienia w przepisach dotyczących ryczałtu od przychodów?

Słyszałeś o rządowym programie Polski Ład? Jesteśmy pewni, że tak. Bez wątpienia można o nim powiedzieć, że jest jedną z największych reform podatkowych, które dotknęły nasz kraj w przeciągu ostatnich 30 lat. Zmiany dotyczące przepisów o ryczałcie od przychodów zostały zapisane w większości w ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Część zapisów znajdziesz też w niektórych innych ustawach znajdujących się Dzienniku Ustaw z 2021 r., poz. 2105.

Co znajdziesz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych? Przede wszystkim nowe stawki ryczałtu. Ponadto została zmieniona definicja wolnego zawodu. A na podatników zostały nałożone nowe obowiązki. Chociażby te w postaci konieczności przesyłania ewidencji przychodów oraz ewidencji środków trwałych w ustrukturyzowanej formie (ale to od 2023r) oraz prowadzenia tych ewidencji elektronicznie.

Najważniejsze zmiany, czyli stawki ryczałtu

Do największych zmian można zaliczyć dodanie dwóch nowych stawek ryczałtu. Zastosowanie znajdą w przypadku podatników z określonych branż lub świadczących konkretne usługi.

Najważniejsze zmiany, czyli stawki ryczałtu

  1. Obniżona stawka 14% ryczałtu Skorzystają z niej Ci, którzy osiągają przychody za świadczenia usług:
    • w ramach specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1);
    • w ramach opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86);
    • architektonicznych i inżynierskich oraz badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71).
  2. Obniżona stawka 12% ryczałtu Skierowana jest ona do informatyków i programistów. Będzie wiec miała zastosowanie w przypadku dochodów związanych z:
    • doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0); oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1);
    • doradztwem w obrębie oprogramowania (PKWiU ex 62.02);
    • instalowaniem oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0);
    • zarządzaniem siecią oraz systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

    To jednak nie koniec. Zmiany te będą dotyczyły także przychodów związanych z wydawaniem:

    • pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1);
    • pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2);
    • pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), jednak z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line;
    • oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3), jednak z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This