Ryczałt dla psychologa

3 czerwca 2022

Ryczałt jest jedną z najczęściej wybieranych form opodatkowania wśród małych przedsiębiorców. Zmiany związane z Polskim Ładem i obniżenie ryczałtu dla wielu grup zawodowych budzą jednak nadal wiele pytań. Okazuje się, że korzystanie z ryczałtu nie zawsze jest tak opłacalne, jak wydawało się w pierwszej chwili. Jak to wygląda w kwestii wykonujących zawód psychologa i psychoterapeuty?

Składka zależna od dochodów

W 2022 roku wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od osiąganych przychodów. W przypadku osób, których przychód nie przekracza kwoty 60 000 zł miesięcznie, jest to składka w wysokości 60% wynagrodzenia, czyli 335,94 zł. Jeśli przychody mieszczą się w przedziale 60 000- 300 000 zł, składka stanowi 100% i wysoki 559,89. Dla tych, których przychody przekroczą 300 000 zł, wysokość składki to 1007,81 zł.

Komu ryczałt się nie opłaca?

W rozliczeniu na zasadzie ryczałtu nie ma możliwości pomniejszenia podatku o kwotę związaną z wydatkami takimi jak: koszty lokalu, wynagrodzenie pracowników, materiały niezbędne do pracy. Jeśli więc prowadzisz większą firmę, np. Zatrudniając wielu specjalistów, korzystniejsze będzie rozliczanie na zasadach ogólnych. Podobnie korzystając z rozliczenia ryczałtowego w rozliczeniu rocznym, nie można uwzględnić kwoty wolnej od podatku.

Wiele zmian budzi sporo pytań. Jeśli masz wątpliwości, jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza warto skorzystać z konsultacji z księgową.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This